Maaselits 2024

Kirikupühad on setode jaoks läbi aegade väga olulised olnud. Kirikupühade ja kuufaaside järgi oli teada paastumise ja lõbutsemise aeg. Kevad-talvel, nädal enne suurt paastu oli Setomaal võinädal ehk maaselits. Võinädalal olid piimatooted veel lubatud, kuid lihakraam enam mitte. Maaselitsa pühapäeva peeti eriti pidulikult - leelotades kutsuti külarahvas mäe peale laulma ja mängima, sõideti hobustega mööda küla ja söödi pliine. Igas külas omad traditsioonid. Jõudumööda hoiame traditioone elus veel praegugi.

Tartu 2024 kultuuripealinna-aastal kutsume külalisi lähemalt ja kaugemalt koos Setomaa kogukondadedega maaselitsa tähistama.
HEAD KÜLALISED, ootame teid maaselitsale kul’atama ja ilotama 17. MÄRTSIL  11.00-16.00!  Kogukondade lõikes on ajad erinevad (vt allpool), gruppide puhul võimalikud erikokkulepped.
Kui plaanite tulla rohkem kui 10 inimesega, siis oleme väga tänulikud, kui annate sellest eelnevalt teada (hiljemalt 14.märtsil). Nii saame paremini teie vastuvõtuks valmis olla.

Klikka küla nimele ja vaata, mis on plaanis. Soovi korral saad võtta ühendust kontaktisikuga. Maaselitsa ajal kutsuvad külla:
LÜÜBNITSA, kl 11-14 Lüübnitsa külakeskus
MIKITAMÄE, kl 11-16 Inara Vanavalgõ Kohvitarõ
VÄRSKA, kl 11-16 Värska talumuuseum
SAABOLDA, kl 11-16 Kodurestoran Maagõkõnõ
OBINITSA, kl 12-15 Obinitsa muuseum
UUSVADA, kl 12-15 Uusvada külamaja

Maaselitsa pühadetoite pakkuvad toidukohad on avatud kuni 16.00 ja mõned kohad pikemaltki. Maaselitsa toite pakuvad Taarka Tarõ Obinitsas, Seto Tsäimaja Värskas, kodurestoran Maagõkõnõ Saaboldas ja Inara Vanavalgõ Kohvitarõ Mikitamäel. Arvata on, et kohvitares jätkub laulu, tantsu ja pillimängu õhtutundidekski. Eks sõltub ka külaliste huvist ja soovist.

NB! Värska-Saabolda teelõigul läbid Saatse saapa ehk teelõigu, millest osa on Vene Föderatsiooni ala. Sellel teel tohib sõita, kuid mitte peatuda. Seega sõitke sellel teel otse edasi, pole vaja järgida Google mapi soovitust keerata metsavaheteedele.
NB! Parkimisel muruplatsile või tee äärde arvestage, et maapind on lume sulamise järgselt kevadiselt pehme ja auto võib vajuda nii, et hiljem ei ole lihtne sealt minema saada.

Jooksvalt lisame siia lehele infot sündmuse kohta.  Hoia end infoga kursis ka meie FB lehe kaudu Seto Küük ja Seto Kostipäiv.

Sündmus toimib projekti „Seto Kostipäivä aastaring“ raames ja on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist ja seda toetab Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm.