Seto Kostipäiv 2024

Seto Kostipäeval ootavad sind hubased kodukohvikud, taluhoovid ja hoopiski üllatavad kohvikupaigad. Seto Kostipäiv – see on aeg, mil karmoškahelid paitavad kõrva, seto leelo ja rahvariided pakuvad silmailu ning vanaemade retseptiroad hellitavad maitsemeeli. Naudi kohalikust toorainest traditsioonilisi seto roogi ja sekka uusi hõrgutisi. Tule ja lase setode külalislahkusel end kostitada! Sel aastal toimub Seto Kostipäiv 10.-11. augustil 2024.

2024. aastal ootame sind Seto Kostipäivä lauda
LAUPÄEVAL, 10. AUGUSTIL kell 11.00–20.00. 
PÜHAPÄEVAL, PERÄPÜTÜPÄÄVÄL (järelpeopäeval) 11. AUGUSTIL kell 11.00–15.00. Pühapäeval pakutakse seda, mida veel pakkuda on.

2024. aastal on Seto Külävüü 100-kilomeetrisel marsruudil 27 kohvikut - rohkem kui kunagi varem! Siit saad uudistada kohvikute tutvustusi. Rohkem Kostipäeva melu ja kajastusi leiad meie FB lehelt  Seto Küük ja Seto Kostipäiv.

1 SIBULA TSURA KOHVIK, Lüübnitsa (L)

2 LINNUSÕBRA PESÄ, Toomasmäe (L ja P)

3 INARA VANAVALGÕ KOHVITARÕ, Mikitamäe (L)

4 VÄIKESAARE, Usinitsa (L ja P)

5 KALAMAITSETE MAJAKAS, Rõsna (L ja P)

6 VANAEMA JUURES, Niitsiku (L ja P)

7 MUUSEUMIMORO PIÄTÜS, Värska (L)

8 MAAGÕKÕSÕ MAITSE', Saabolda (L ja P)

9 KRIISA TALO KOSTIKOTUS, Litvina (L )

10 VANA TARE TAGA, Kolossova (L)

11 MATSURIMUUDU KOHVIK, Matsuri (L)

12 NÄPOTÜÜ KOTUS, Matsuri (L ja P)

13 RIKKA IVVANI MAN, Küllätüvä (L)

14 HARRÕORO HÄMMÄTÜS, Masluva (L )

15 ILMAVEERE MAKUSS ELO, Obinitsa (L ja P)

16 HÕIMU HÕLAHUSÕ, Obinitsa (L)

17 OBINIZZA ÜÜLOKAAL, Obinitsa (L ja P)

18 KORILASE KÖÖK, Tääglova (L ja P)

19 MÕTSAVEERE JUTUSS, Hilana (L)

20 PIUSA VEEREH, Jõksi (L)

21 OSTROVAORO PERVEPÄÄLNE, Ostrova (L)

22 ILOLINE KIRSI TALO, Meremäe (L)

23 TÄPSU KUTS KOSTILÕ, Vinski (L ja P)

24 PIIRI VEEREH, Vinski (L ja P)

25 PIIRIVEERE ÜLEAEDSED, Määsi (L)

26 KIRIKUMÄE TALU, Määsi (L)

27 VANAASE AIARESTO, Hindsa (L)

 

Palve gruppidele. Kostipäeva kohvikud toimuvad paikades, kus igapäevaselt toitlustust ei pakuta. Seepärast ootame külla eelkõige väiksemaid seltskondi. Kui teie pundis on 15 või rohkem inimest, siis palume eelnevalt oma tulekust perenaisele teada anda. Täname ette, et arvestate meie sooviga. Nii saame me teile ja kõigile teistele külalistele pakkuda parimat elamust.

Ligipääsetavus. Enamus kohvikuid on õues, seega ratastooliga ligipääsetavus on olemas. InvaWC võimalus on olemas Värska Kultuurimajas, Obinitsa lipuväljakul ja Luhamaa külamajas.

Hoiame loodust! Kui sulle sobib, siis võta kaasa oma joogitops ja söögiriistad. Nii tekib vähem prügi ja ühiselt säästame energiat. Kohvikutes kasutame ainult päris nõusid. Aitäh, et hoolid!

Kohvikute asukohad. Kohvikud leiad üles nutitelefoniga orienteerudes või maastikul nähtavate "Kostipäiv" viitade järgi. Meie nutikas rakenduses saad oma sõidutrajektoori isegi eelnevalt valmis koostada (toimib Google Maps alusel). Klikka kohviku nimele, siis näed kõiki võimalusi, mida nutitelefoni puhul saad kasutada. Setomaa maakaarte saad osta turismiinfopunktidest (nt Värskas või Obinitsas muuseumist). Kui tuled rattaga, sõida lähemale Elroni rongiga (nt Ilumetsa, Koidula või Piusa peatus).

Meie lemmik – porgand! Igal aastal oleme Seto Kostipäeval valinud ühe teema, mida kõik kohvikud ühel või teisel viisil pakuvad. Et Setomaast on saanud Eestis maheköögivilja eestkõneleja, Obinitsa hakatakse rajama Lõuna-Eesti aiasaaduste väärindamiskeskust ja et porgand on üks väga kasulik köögivili, siis sel aastal valisime selle vägeva juurika aukohale sättida. Igas kohvikus on midagi tehtud just sellest väärtuslikust juurviljast. 

On kultuuririkkuse aasta. Lisaks seto kultuuri tutvustamisele või õelda, et esmakordselt on Seto Kostipäiv on rahvusvaheline - külaliskohviku “Piiriveere üleaedsed” avavad meie head naabrid Aluksne kandist. Lätlaste kultuuri- ja söögisaatkond seab end sisse laupäeval, 10. augustil Luhamaa Külamajas.

PRAKTILISI NÄPUNÄITEID.
Selga ilmale vastavad riided. Nagu öeldakse – ei ole halba ilma, on vale riietus. Kui sul on võimalik, siis võta pigem rohkem riideid kaasa. Ja igaks juhuks üht-teist ka vihmase ilma puhuks.
Külmakast kaasa. Selge see, et söömisel tuleb piir ette ja ega liiga palju süüa polegi tervislik. Seepärast võta kaasa külmakast – nii saad kodustele kosti kaasa osta ja ise ka kodus tagasi olles Seto Kostipäeva maitsete kaudu meenutada.
Varu sularaha. Nagu ikka suveüritustel, on soovitav omajagu sularaha kaasa võtta. Tore, kui mõnes kohvikus saad kaardiga maksta, kuid enamus kohvikutest paiknevad ikkagi talutaredes, kus tänapäevased maksevõimalused puuduvad. Sularaha saab Setomaal välja võtta Swedbank automaadist Värska Kultuurikeskuses ja Coop kauplustest (Mikitamäe, Värska ja Obinitsa). 
Tangi ka auto! Kui endal kõht täis, siis hoolitse ka oma neljarattalise sõbra eest. Setomaa ainuke tankla asub Värskas (Olerex). Kuid tankida saab ka Setomaa lähistel Räpinas ja Vastseliinas.
Lemmikloomad. Kui sul on võimalik, siis palun tule Kostipäevale ilma oma lemmikloomata. Vast on nii rahulikum Sinu lemmikule ja taluloomadele ka.
Taluloomade toitmisest. Palun tee seda ainult siis, kui pererahvas on sulle selleks loa andnud. Loomad söövad loomade toitu.

Seto Kostipäivä aastaring on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist ja seda toetab Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm.