Sündmused

Siit leiad lingid Setomaal toimuvatele üritusele, mis on seotud toiduga. Seto toidu tuntuim üritus oli kindlasti Seto Kostipäiv 2022 aastal toimunud Seto Külavüü Kostipäiv. Kahel päiksepaistelisel ja rahvarohkel päeval võtsid külalisi vastu 17 kohvikut üle terve Setomaa.

Seto toit on esindatud ka teistel Setomaa tähtsündmustel. Seto Kuningriigipäeval otsi ülesse Meistrite Lahvka, kus saad meistrite hääd ja paremat ning ka MTÜ liikmete maitsvaid meistriteoseid kaasa osta ja kohapeal maitsta. Oleme Seto Folgil, Saatse sõirapäeval ning teistel suurematel kohalikel sündmustel ja festivalidel. Seto Kuningriigipäev on ka see päev, kui valitakse parimad sõira-, piruka-, leiva-, õlle-, handsa- ja veinitegijad.

Kõikide Setomaa sündmustega saad kursis olla külastades

 Setomaa turismiportaali

FB Seto Küük ja Seto Kostipäiv

08.11. kell 17.00 Seto Kuningriigi sõirameistrite õpituba Maagõkõsõ kodurestoranis. Juhendavad meistrid Ingrit Kala ja Sirje Kruusamäe. Maaeluministeeriumist Liis Raska räägib sõira geograafilisest tähisest. Ole kohal ja saa omale hää oskus ja teadmine!

Maaeluministeeriumist Liis Raska ja Kerli Nõger rääkisid 6.oktoobril sõirameistritele EL kvaliteedikavadest sõira geograafilise tähise näitel. Milline on sõir ja milline mitte! Kõik mis laua peale pandud, ei ole sõir! Sõiral on tootespetsifikatsioon- füüsikalised ja keemilised omadused, tooraine, tootmise erietapid jmt. Kaitstud geograafilise tähise märgise puhul pärineb toode kindlast piirkonnast ning sellel on omadused, mis tulenevad geograafilisest päritolust. Sõir on traditsiooniline laagerdumata kohupiimajuust, mida tuntakse ennekõike ajaloolisel Võrumaal ja Setomaal. Toote koostisained on piim, kohupiim, munad, või, köömned ja sool ning järeltöötlus võib hõlmata ka küpsetamist. Sõira tegemise komme ning oskused kui osa Vana-Võromaa ja Setomaa kultuuripärandist on 2010. aastal kantud ka Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse.