Seto Kostipäiv 2023

Seto Kostipäeval ootavad sind hubased kodukohvikud, taluhoovid ja hoopiski üllatavad kohvikupaigad. Seto Kostipäiv – see on aeg, mil karmoškahelid paitavad kõrva, seto leelo ja rahvariided pakuvad silmailu ning vanaemade retseptiroad hellitavad maitsemeeli. Naudi kohalikust toorainest traditsioonilisi seto roogi ja sekka uusi hõrgutisi. Tule ja lase setode külalislahkusel end kostitada! Kui sel aastal ei õnnestunud osaleda, siis tule järgmisel aastal - 10.-11. augustil 2024.

Väga täname meie fotograafe, kes sel aastal kohvikutes pildistasid - Martin Ivask, Andres Treial ja Helen Tulp. Seto Kostipäivä saame ju meenutada piltide kaudu. Klikka fotograafi nimele ja siis näed, kus ta pilte tegi. Osades kohvikutes käis lausa mitu fotograafi.

2023. aastal ootasime sind Seto Kostipäivä lauda
LAUPÄEVAL, 12. AUGUSTIL kell 11.00–20.00. 
PÜHAPÄEVAL, PERÄPÜTÜPÄÄVÄL (järelpeopäeval) 13. AUGUSTIL kell 11.00–15.00. Pühapäeval pakutakse seda, mida veel pakkuda on.

2023. aastal oli Seto Külävüü 100-kilomeetrisel marsruudil 20 kohvikut. Siit saad uudistada kohvikute tutvustusi. Rohkem Kostipäeva melu ja kajastusi leiad meie FB lehelt  Seto Küük ja Seto Kostipäiv.

1  LINNUSÕBRA PESÄ, Toomasmäe  (L)
2  INARA VANAVALGÕ KOHVITARÕ, Mikitamäe  (L)
3  VÄIKESAARE, Usinitsa   (L ja P)
4  KALAMAITSETE MAJAKAS, Rõsna   (L ja P)
5  SAMMÕLSUU SÖÖGITARÕ, Velna   (L)
6  KORRAKS GARAAŽI ALLA, Värska   (L)
8  MAAGÕKÕSÕ MAITSÕ', Saabolda   (L)
9  KRIISA TALO KOSTIKOTUS, Litvina   (L ja P)
10  VANA TARE TAGA, Kolossova   (L)
11  NÄPOTÜÜ KOTUS, Matsuri   (L ja P)
12  MÕTSAVEERE JUTUSS, Hilana   (L)
13  OBINIZZA ÜÜLOKAAL, Obinitsa   (L kuni keskkööni! ja P)
14  ILMAVEERE MAKUSS ELO, Obinitsa    (L ja P)
15  HARRÕORO HÄMMÄTÜS, Masluva   (L ja P)
16  RIKKA IVVANI MAN, Küllätüvä   (L)
17  UMASTÕ TSÄIMAJA, Tsergondõ   (L)
18  PIUSA VEEREH, Jõksi   (L ja P)
19  TÄPSU KUTS KOSTILÕ, Vinski   (L ja P)
20  PIIRI VEEREH, Vinski   (L ja P)
21  ILOLINÕ KIRSI TALO, Meremäe   (L)

Palve gruppidele. Kostipäeva kohvikud toimuvad paikades, kus igapäevaselt toitlustust ei pakuta. Seepärast ootame külla eelkõige väiksemaid seltskondi. Kui teie pundis on 15 või rohkem inimest, siis palume eelnevalt oma tulekust perenaisele teada anda. Täname ette, et arvestate meie sooviga. Nii saame me teile ja kõigile teistele külalistele pakkuda parimat elamust.

Ligipääsetavus. Edaspidi kavatseme rohkem pöörata tähelepanu ligipääsetavusele. Enamus kohvikuid on õues, seega ratastooliga ligipääsetavus on olemas. Järgmise sammuna on seekord invaWC võimalus olemas Värska Kultuurimajas ja Obinitsa lipuväljakul.

Hoiame loodust! Kui sulle sobib, siis võta kaasa oma joogitops ja söögiriistad. Nii tekib vähem prügi ja ühiselt säästame energiat. Kohvikutes kasutame üldjuhul päris nõusid. Tõstame siinkohal esile kolm kohvikut, kes on eesmärgiks seadnud olla keskkonnasõbralikud. Korraks Garaaži Alla taaskasutab oma kohviku interjööris igasugust kraami. Mõtsaveere Jutuss on seadnud eesmärgiks hankida kõik tooraine oma külast - nende tunnuslause on "null kilomeetrit!". Ilmaveere Makuss Elo teeb jäätmevaba kohviku ehk kasutab kõik tooraine otsast lõpuni ära. Aitäh, et hoolid!

Kohvikute asukohad. Kohvikud leiad üles nutitelefoniga orienteerudes või maastikul nähtavate "Kostipäiv" viitade järgi. Meie nutikas rakenduses saad oma sõidutrajektoori isegi eelnevalt valmis koostada (toimib Google Maps alusel). Klikka kohviku nimele, siis näed kõiki võimalusi, mida nutitelefoni puhul saad kasutada. Setomaa maakaarte saad osta turismiinfopunktidest (nt Värskas või Obinitsas muuseumist). Kui tuled rattaga, sõida lähemale Elroni rongiga (nt Ilumetsa, Koidula või Piusa peatus).

NB! Saatse saabas ja Venemaa mobiilivõrk. Värska-Saabolda teelõigul Lutepää lähistel läbid Saatse saapa ehk teelõigu, millest osa on Vene Föderatsiooni ala. Sellel teel tohib sõita, kuid mitte peatuda. Seega sõida sellel teel otse edasi, kindlasti pole vaja järgida Google mapi soovitust keerata metsavaheteedele. Vaata ka Saatse saapas käitumisreegleid tutvustavat videot.
Osad meie kohvikud on paraku nii lähedal Eesti piirile, et telefon võib ootamatult sattuda Vene mobiilioperaatori vaatevälja. Seepärast soovitame telefonis manuaalselt valida oma Eesti operaatori. Nii kindlasti püsid oma tavapärases võrgus.

Meie lemmik – mustsõstar! Igal aastal oleme Seto Kostipäeval valinud ühe teema, mida kõik kohvikud ühel või teisel viisil pakuvad. Et Setomaast on saanud Eestis maheköögivilja eestkõneleja ja et siin kasvatatakse palju mahedat mustsõstart, siis sel aastal valisime selle vägeva marja aukohale sättida. Igas kohvikus on midagi tehtud just sellest väärtuslikust marjast. Mustsõstra kasulikkusest on palju räägitud, saad lisaks lugeda siit. Kohvikutes pakutakse seekord ka nende Setomaa tootjate tooteid, kes mustsõstrast mahla, moosi, limpsi, jahu jne valmistavad.

Kostipäeva alustame kohvikutes erinevalt. Näiteks mõnes kohas heisatakse seto lipp, kuskil kuuled seto leelot või seto hümni. Rikka Ivvani Man räägib pererahvas kl 11.00 oma talu loo. Vaata eelnevalt kohvikute tutvustusi! Üht-teist on kirjas ka Kostipäeva voldikus. Selle saad soetada esimesest kohvikust või paar päeva varem Tartu külastuskeskusest, Võrus ABZ Reisidest või Põlvas Pesa Hotellist.

On liikumisaasta. Enne ja peale söömist on ikka tervislik liikuda. Kohvikutes on selleks erinevaid võimalusi. Kriisa Talo Kostikotus kutsub näiteks orienteerumismängule oma külas. Väikesaare ja Näpotüü Kotus kohvikutes on plaanis jalutuskäik kohaliku tsässona juurde. Saab parvetamist harjutada (Harrõoro Hämmätus) ja vastavalt ilmale võid mitmel pool ka ujuda. Kindlasti õnnestub soovijatel osaleda mõnes tantsuringis – kas siis seto tantsude õpitoas või garaažidiskol (Korraks Garaaži Alla). Täpsem info on kohvikute lugudes ja eks veidi peab õnne ka olema. Seto Kostipäiv kujuneb omamoodi kulgemises.

Saab ka sauna! Et 2023 on sauna-aasta, siis ka Seto Kostipäeval peab sauna saama. Võta oma rätik ja ujumisriided kaasa, nii on sul mugavam. Sauna pakuvad kohvikud Linnusõbra Pesä, Piiri Veereh ja Ilolinõ Kirsi Talo. Loe ka kohvikute tutvustusi, seal näed täpsemat infot.    

Laupäeva õhtu veeda mõnusasti! Kutsume ObiNizza Üülokaali, kus igal täistunnil on keegi laval esinemas. Programm saab tihe – on luulet ja laulu, seto leelot ja pillimängu. Vt allpool kohviku plakatit ja tutvustust. Laupäevaõhtune lõkkeõhtu on plaanis kohvikus Näpotüü Kotus, võib-olla juhtumisi kuskil veel.
Setomaa suvi on tegus. Samal ajal Seto Kostipäevaga toimub Treski festival. Kui jaksu on, siis võid kõik päeval kogutud kalorid festivalil tantsides ära kulutada. Vt siit festivali veebi

PRAKTILISI NÄPUNÄITEID.
Selga ilmale vastavad riided. Nagu öeldakse – ei ole halba ilma, on vale riietus. Kui sul on võimalik, siis võta pigem rohkem riideid kaasa. Ja igaks juhuks üht-teist ka vihmase ilma puhuks.
Külmakast kaasa. Selge see, et söömisel tuleb piir ette ja ega liiga palju süüa polegi tervislik. Seepärast võta kaasa külmakast – nii saad kodustele kosti kaasa osta ja ise ka kodus tagasi olles Seto Kostipäeva maitsete kaudu meenutada.
Varu sularaha. Nagu ikka suveüritustel, on soovitav omajagu sularaha kaasa võtta. Tore, kui mõnes kohvikus saad kaardiga maksta, kuid enamus kohvikutest paiknevad ikkagi talutaredes, kus tänapäevased maksevõimalused puuduvad. Sularaha saab Setomaal välja võtta Swedbank automaadist Värska Kultuurikeskuses ja Coop kauplustest (Mikitamäe, Värska ja Obinitsa). 
Tangi ka auto! Kui endal kõht täis, siis hoolitse ka oma neljarattalise sõbra eest. Setomaa ainuke tankla asub Värskas (Olerex). Kuid tankida saab ka Setomaa lähistel Räpinas ja Vastseliinas.
Lemmikloomad. Kui sul on võimalik, siis palun tule Kostipäevale ilma oma lemmikloomata. Vast on nii rahulikum Sinu lemmikule ja taluloomadele ka.
Taluloomade toitmisest. Palun tee seda ainult siis, kui pererahvas on sulle selleks loa andnud. Loomad söövad loomade toitu.

Seto Kostipäivä aastaring on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist ja seda toetab Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm.

Eelmise aasta Seto Kostipäeva info leiad siit ja visitsetomaa.ee veebist.