Seto lihavõtted 2024

Kirikupühad on setode jaoks läbi aegade väga olulised olnud. Kirikupühade ja kuufaaside järgi oli teada paastumise ja lõbutsemise aeg. Peale maaselitsa alanud lihavõtte paastu viimast nädalat nimetatakse vaikseks nädalaks ja selle lõpetab kesköine jumalateenistus kirikus ning rõõmuhõise Kristuse ülestõusmisest. Sel viisil jõuavad ülestõusmispühad ehk paasapühad 5. mail Setomaale. Lihavõttepühi tähistatakse Setomaal kiigelaulude, munade värvimise, piduroogade ja munaloomkatel lustimisega. Tulge teiegi!

Tartu 2024 kultuuripealinna-aastal kutsume külalisi lähemalt ja kaugemalt koos Setomaa kogukondadega lihavõtteid tähistama. HEAD KÜLALISED, ootame teid seto ülestõusmispühade kommetega tutvuma ja pühade rõõmu jagama 5. MAIL 10.00-17.00! Külade lõikes on kellaajad erinevad (vt allpool), gruppide puhul võimalikud erikokkulepped. Kui plaanite tulla rohkem kui 10 inimesega, siis oleme väga tänulikud, kui annate sellest eelnevalt teada (hiljemalt 1. mail). Nii saame paremini teie vastuvõtuks valmis olla.

Klikka küla nimele ja vaata, mis on plaanis. Soovi korral saad võtta ühendust kontaktisikuga. Lihavõtete ajal kutsuvad külla:

MIKITAMÄE, kl 10-17 Inara Vanavalgõ Kohvitarõ

VÄRSKA, kl 12-13.30 Värska kultuurimaja

VÄRSKA, kl 11-16 Värska talumuuseum ja Seto Tsäimaja

UUSVADA, kl 13-15 Uusvada külamaja

OBINITSA, kl 10-17 Taarka Tarõ

Lihavõtete ajal, 5. mail on kohalikest toidukohtadest avatud Taarka Tarõ Obinitsas, Seto Tsäimaja Värskas ja Inara Vanavalgõ Kohvitarõ Mikitamäel. Päev enne lihavõtteid, 4. mail pakub kodurestoran Maagõkõnõ Saabolda külas võimalust nautida 3-käigulist õhtusööki ja kodukontserti Getter Jaaniga, kes laulab kitarri saatel oma armastatud palu.

 

Jooksvalt lisame siia lehele infot sündmuse kohta.  Hoia end infoga kursis ka meie FB lehe kaudu Seto Küük ja Seto Kostipäiv.

Sündmus toimib projekti „Seto Kostipäivä aastaring“ raames ja on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist ja seda toetab Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm.