Seto köök ja Seto Küük

Seto toit on nagu kogu Setomaa: ühtaegu omane ja võõras. Toidud on justkui tuttavad, aga ometi teistmoodi. Tuttavlikud maitsed on kombineeritud ootamatutega, näiteks kala lihaga.

Seto toidud on lihtsad ja toitvad ning tegelikult väga loogilised. Eks süüa on ikka tehtud sellest, mis saada on, nii on see ju igal pool. Tooraine pärineb oma aiast ja põllult, kohalikust metsast ja järvest. Nagu piirialadele kohane, on võetud natuke siit, natuke sealt ja natuke on päris omamoodi. Talvisel ajal valmivad paljud toidud, sh supid ahjus ja saavad seal eripärase meki.

Rohkem on aega ja materjali kulutatud peotoitude valmistamisele, mis setode menüüs olid ja on väga tähtsal kohal, sest ilotamist (peol käimist) on setod alati kõrgelt hinnanud ning tühja käega ei minda ei külla, külapeole ega surnuaiapühale. Tänapäeval on seto köök üha enam tuntust kogumas. Kogu maailmas hinnatakse ju järjest enam kohalikku toitu ning kuna Setomaal on paljud toidutraditsioonid säilinud, pole siin väga midagi vaja uuesti leiutada, vaid lihtsalt road lauale kanda. Niiet, kui soovid seto maitseid proovida, siis on sul nii mõnedki variandid.

 Loe edasi